Wycieczka edukacyjna klasy IV

My, uczniowie klasy IV, wybraliœmy siê z nasz¹ wychowawczyni¹ Katarzyn¹ Ka³amajsk¹ na wycieczkê edukacyjn¹ do Gdañska. G³ównym punktem naszego wyjazdu by³o Centrum Hewelianum, po³o¿one w jednym z najciekawszych obiektów na terenie Góry Gradowej – w Kaponierze Po³udniowej.

10 paŸdziernika 2013 r.

Zaczêliœmy od warsztatów edukacyjnych „¯ywio³owe powietrze”, podczas których mogliœmy zobaczyæ wiele ciekawych doœwiadczeñ z wykorzystaniem powietrza. W kilku eksperymentach wziêliœmy udzia³: wdmuchiwaliœmy powietrze do plastikowej butelki, by wytworzyæ w niej ma³¹ chmurê, wywo³ywaliœmy „tornado” w butelce z wod¹. Zobaczyliœmy, ¿e niemo¿liwe staje siê mo¿liwym: du¿y nadmuchany balon zmieœci³ siê do ma³ej miski, a metalowa rura lekko podgrzana zaczê³a graæ! To by³o niesamowite!

Nastêpnie przeszliœmy do interaktywnej wystawy „Energia, Niebo i S³oñce”. Tutaj samodzielnie przeprowadzaliœmy doœwiadczenia: wywo³ywaliœmy tsunami w specjalnym akwarium, sprawdzaliœmy, co jest najlepszym przewodnikiem ciep³a, zaobserwowaliœmy ruch obrotowy i wirowy Ziemi. Mogliœmy tak¿e przekonaæ siê, jak d³ugo trzeba jeŸdziæ na rowerze, by spaliæ zjedzone w batoniku kalorie (oj, d³ugo, d³ugo!). Zajêcia te bardzo nam siê podoba³y, bowiem uczyliœmy siê bawi¹c.

Pani Kasia zaproponowa³a nam kolejn¹ wystawê „Wehiku³ Czasu – Pocisk i Cz³owiek”. Spaceruj¹c po dawnych schronach oraz remizach artyleryjskich mogliœmy dowiedzieæ siê, jakie by³y dzieje fortów, a tak¿e zapoznaæ siê z zagadnieniami zwi¹zanymi ze sztuk¹ wojenn¹. Wszystkie ekspozycje wzbogacone by³y s³uchowiskami, które w³¹cza³y siê po naszym wejœciu do poszczególnych schronów.

Nasza wychowawczyni jeszcze przed wyjazdem obieca³a nam pewn¹ niespodziankê i dotrzyma³a s³owa: zaprowadzi³a nas w miejsce, z którego rozci¹ga³a siê piêkna panorama Gdañska: widzieliœmy Stare Miasto, Stoczniê Gdañsk¹, Koœció³ Œw. Katarzyny i Koœció³ Mariacki. Podeszliœmy tak¿e pod Krzy¿ Milenijny, usytuowany na samym szczycie wzgórza. To miejsce bardzo nam siê spodoba³o!

To nie by³ koniec atrakcji naszego wyjazdu do Gdañska. Po tej sporej dawce nauki (jak¿e innej ni¿ ta w szkolnych ³awkach), czeka³a nas zabawa w kinie 5D. Œmialiœmy siê i krzyczeliœmy siedz¹c na fotelach, które rusza³y siê na wszystkie strony, ³apaliœmy b¹belki i wycieraliœmy twarz z kropelek wody, która wytryskiwa³a nie wiadomo sk¹d! Z uœmiechami od ucha do ucha poszliœmy coœ przek¹siæ, a potem na ma³y spacer uliczkami Gdañska. Niestety, czas p³yn¹³ nieub³agalnie i nie zd¹¿yliœmy zwiedziæ Starego Miasta, przejœæ siê D³ugim Pobrze¿em, podziwiaæ bursztynów na najkrótszej chyba ulicy miasta – Mariackiej, wejœæ do Koœcio³a Mariackiego. Mamy jednak nadziejê, ¿e przy najbli¿szej okazji to nadrobimy!

Wierzymy tak¿e w to, ¿e nasza wychowawczyni zabierze nas w kolejn¹ edukacyjn¹ podró¿, podczas której znów siê czegoœ nauczymy poprzez zabawê i doœwiadczenie. Dziêkujemy równie¿ pani Monice Rogowskiej oraz Pani Klaudii Owsiak, które opiekowa³y siê nami podczas wycieczki.

Uczniowie klasy IV