VI ZLOT TURYSTYCZNY IM. MARYLI SZARMACH
„KOCIEWSKIE WÊDRÓWKI”
22 - 23 maja 2009 roku

Za nami ju¿ VI Zlot Turystyczny „Kociewskie wêdrówki” zorganizowany przez ZSP w Jab³owie.  Podczas tegorocznej wêdrówki uczestnikom towarzyszy³y s³owa Papie¿a Polaka Jana Paw³a II „Bardziej byæ, ni¿ mieæ”. Kolejny raz  zaprosiliœmy do wspólnego wêdrowania po lasach i polach Kociewia szko³y z gminy Starogard Gdañski. W tym roku w pieszej wêdrówce uczestniczyli uczniowie szkó³ w Kokoszkowych, Trzciñsku, Rywa³dzie, D¹brówce i BrzeŸnie Wielkim. W sumie nasza zwarta i przebojowa  grupa liczy³a 82 uczestników wraz z opiekunami.

Zbiórka mia³a miejsce w ZSP w Jab³owie. Kilka minut po 1000 uczestnicy rajdu wyruszyli autokarami do Pelplina, by tam zwiedziæ Muzeum Diecezjalne i Katedrê. Po tej, jak¿e bogatej w ciekawe wiadomoœci, czêœci rajdu wszyscy pieszo udali siê na Papiesk¹ Górkê. Pod 33 metrowym krzy¿em rajdowcy wys³uchali fragmentu homilii papieskiej, odnosz¹cej siê bezpoœrednio do przewodniego has³a rajdu.

Kolejnym przystankiem na trasie by³a Klonówka.  Pani Marzena Gornowicz ugoœci³a zmêczonych ju¿ nieco wêdrowców w œwietlicy wiejskiej. Wszyscy byli z tego bardzo zadowoleni. Po krótkim odpoczynku m³odzie¿y wróci³y si³y do zabawy. PóŸniej nasta³ czas na zdobywanie wiedzy. Pani Lucyna opowiedzia³a uczestnikom rajdu o ciekawych wydarzeniach zwi¹zanych z histori¹ wsi, a tak¿e omówi³a zabytkow¹ wartoœæ koœcio³a parafialnego pw. Œw. Katarzyny. Pani Krystyna natomiast zaczê³a snuæ wspomnienia
o nie¿yj¹cej ju¿  patronce zlotu – Maryli Szarmach i organizowanych przez ni¹ formach aktywnego wypoczynku dla m³odzie¿y.

Po ciê¿kich zmaganiach uczestnicy rajdu dotarli do celu i zakwaterowali siê w ZKiW w Rywa³dzie.

Posileni pyszn¹ zup¹ uczniowie mogli  przyst¹piæ do czêœci konkursowej rajdu. Reprezentanci dru¿yn ze szkó³ podstawowych i gimnazjalnych zasiedli do pisania testu przyrodniczo-krajoznawczego. Uczestnicy zlotu mieli tak¿e okazjê obejrzeæ na miejscu pokazy Ochotniczej Stra¿y Po¿arnej z Siwia³ki oraz uczestniczyæ w kursie ratownictwa medycznego zorganizowanym przez Maltañsk¹ S³u¿bê Medyczn¹ oddzia³ Starogard Gd. Specjalne podziêkowania nale¿¹ siê tutaj Kubie Wydrowskiemu.

Pod wieczór udaliœmy siê  wszyscy na plac, aby posiedzieæ przy ognisku i zjeœæ pyszne kie³baski. Oprócz piosenek turystycznych œpiewanych przy akompaniamencie Pana Grzegorza wszyscy gromkim chórem odœpiewali 100 lat trzem uczestniczkom obchodz¹cym w tym dniu urodziny. Kiedy ogniska ju¿ dogas³ blask, rajdowcy udali siê w mury szko³y, gdzie zorganizowano dla nich dyskotekê. Punkt 24.00 zgas³y wszystkie œwiat³a, a po kilku minutach da³o siê s³yszeæ g³oœne chrapanie najbardziej zmêczonych uczestników rajdu.

Nastêpnego dnia rano Pani Wiktoria z Pani¹ Wiesi¹ przygotowa³y dla uczniów i opiekunów pyszne kanapki, które w mgnieniu oka znika³y z talerzy.  O godz. 8.30 nast¹pi³ kulminacyjny punkt zlotu – og³oszenie zwyciêzców wszystkich konkurencji. Dyrektor ZSP w Jab³owie Pani Ma³gorzata Siemieñska z uœmiechem na ustach powita³a wszystkie dru¿yny i opiekunów. Rozdanie nagród i wrêczenie dyplomów przebiega³o w wyj¹tkowo radosnej atmosferze.

Przed godzin¹ dziewi¹t¹ radosna grupa rajdowców wyruszy³a na ostatni odcinek trasy Rywa³d – Starogard Gdañski. Ostatnim punktem rajdu by³o wejœcie na teren Stada Ogierów w Starogardzie Gdañskim.

Szczególne podziêkowania w tym roku kierujemy do dyrektora ZKiW w Rywa³dzie Pana Zbigniewa Janocha, so³tysa wsi Rywa³d Pana Tadeusza Rajkowskiego oraz Pana Damiana Dahlke, dyrektora ZSP w Jab³owie Ma³gorzaty Siemieñskiej, opiekunów dru¿yn i wszystkich tych, którzy pomagali przy organizacji VI Zlotu Turystycznego im. Maryli Szarmach. Szczególnie ¿yczliwy dla piechurów by³ Pan Jacek Olszewski – dziêkujemy!

Kolejny ju¿ Zlot dobieg³ koñca.  Mo¿emy jedynie z niecierpliwoœci¹ czekaæ na nastêpny. Tak wiêc, do zobaczenia w przysz³ym roku!

Z turystycznym pozdrowieniem,
z lekkim oka przymru¿eniem