Dnia 13 paŸdziernika 2008 roku o godzinie 1700 w Publicznym Gimnazjum w Jab³owie uczniowie klas pierwszych przyst¹pili do uroczystego apelu. By³ to dzieñ niezwyk³y, i apel by³ niezwyk³y bowiem tego dnia pierwszoklasiœci zostali pasowani na uczniów Gimnazjum. Oczywiœcie droga do celu- czyli pasowania, nie by³a prosta. O to postarali siê uczniowie klas trzecich gimnazjum. Najpierw podzielili swoich m³odszych kolegów na 4 grupy a ka¿dej z nich dali anio³a- opiekuna, który sprawowa³ nad nimi piecze i opiekê. Nastêpnie wy³oniono jury do konkursów- mamy- reprezentantki obydwu klas mia³y oceniaæ ka¿de zadanie. Pierwsze z nich  nie by³o dla nikogo zaskoczeniem, bowiem sta³o siê ju¿ tradycja prasowañ w naszym gimnazjum. Wybrani uczniowie z ka¿dej z grupy musieli napisaæ reklamê kociej karmy- w nawi¹zaniu do tego, i¿ s¹ jeszcze „ kociaczkami ”. Kolejne zadanie polega³o na narysowaniu danego nauczyciela przedmiotu, którego reprezentant wylosowa³. Zadanie to by³o utrudnione przez zawi¹zane oczy m³odszych kolegów. Z wykonanych przez nich rysunków reszta grupy musia³a zgadn¹æ,  którego nauczyciela on przedstawia. Ka¿demu z zadañ bacznie przygl¹da³o siê nasze jury. Trzecie zadanie zaanga¿owa³o nie tylko uczniów ale i rodziców. Mamy wraz z swoimi pociechami odpowiadali na pytania zadawane przez naszych anio³ków. Czasem proste, czasem trudne a czasem podchwytliwe stanowi³y nie lada wyzwanie dla uczestników. Ostatnie zadanie wywo³a³o najwiêksze poruszenie wœród uczestników jak i widzów. Wybrani uczniowie musieli zgromadzonej publicznoœci przedstawiæ zaprojektowane przez siebie stroje „Mody Kociej”. Do dyspozycji mieli szary papier, kolorowe bibu³ki, taœmy klej¹ce i szpileczki. Pokaz uda³ siê wyœmienicie. Bawi³a siê ca³a widownia oraz sami uczniowie. Po tym zadaniu nasze jury og³osi³o wyniki. Zwyciêska grupa otrzyma³a s³odki upominek a reszta? Reszta uczniów otrzyma³a ciasteczko z sosem pikantnie czosnkowym. Trzecioklasiœci uroczyœcie wprowadzili swoich m³odszych kolegów w poczet uczniów gimnazjum. Nadesz³a pora na z³o¿enie œlubowania na rêce Pani Dyrektor mgr Ma³gorzaty Siemieñskiej. W asyœcie Pocztu Sztandarowego Pani Dyrektor odebra³a œlubowanie i ka¿dego z uczniów pasowa³a na pe³noprawnego gimnazjalistê. Zachwycona m³odzie¿ jeszcze d³ugo bawi³a siê przy dobrej muzyce i na pewno zapamiêta ten wieczór na ca³e ¿ycie.

Wychowawcy klasy Ia i Ib