Wycieczka do Olsztyna i nie tylko...

W ramach projektu „Za rêkê z Einsteinem – edycja II” uczniowie, którzy systematycznie uczêszczali przez ca³y rok szkolny na zajêcia dodatkowe zostali nagrodzeni dwudniow¹ wycieczk¹ do Olsztyna. 17 czerwca rano spotkaliœmy siê przed szko³¹. Po zapakowaniu baga¿y i krótkim zapoznaniu z pilotem wycieczki ruszyliœmy w stronê Olsztyna. Po drodze odwiedziliœmy Buczyniec. To miejsce, w którym wybudowano unikatow¹ na skalê Europy budowlê wodn¹. Mowa o Kanale Elbl¹sko – Ostródzkim, który wyposa¿ony zosta³ w oryginalny system transportowy – 5 pochylni. Po obejrzeniu jednej z takich pochylni ruszyliœmy w dalsz¹ drogê.

Olsztyn to punkt docelowy pierwszego dnia.   To miasto, w którym dzia³a³ Miko³aj Kopernik, dlatego doszukiwaliœmy siê tam jego œladów oraz podejmowaliœmy tematy i problemy, z którymi siê boryka³. Odwiedziliœmy planetarium, obejrzeliœmy seans, który wprowadzi³ nas w œwiat astronomii. Nastêpnie powêdrowaliœmy   do Domu Gazety Olsztyñskiej, gdzie zaproszono nas do interaktywnych warsztatów dotycz¹cych historii druku. Kolejny punkt wycieczki to olsztyñska Starówka, któr¹ poprowadzi³ nas pilot wycieczki. Po tak wyczerpuj¹cym dniu dotarliœmy do miejsca zakwaterowania, gdzie po posi³ku zacz¹³ siê program integracyjny. Konkursy, zadania specjalne i inne ciekawostki naukowe przygotowa³ dla nas pilot wycieczki. Kolejny dzieñ zaczêliœmy od zwiedzania Obserwatorium Astronomicznego. Nastêpnie wybraliœmy siê do Kortowa – dzielnicy studenckiej. Nasz pilot poprowadzi³ nas przez najciekawsze czêœci tego studenckiego kampusu. Po pobycie w Kortowie czas wracaæ do domu. W drodze powrotnej ostatnie zabawy i quizy z zebranych wiadomoœci, jak równie¿ okazja do wymiany „100 Einsteinówek”, zdobywanych podczas wycieczki, na ciekawe nagrody.

Czekamy na kolejn¹ wycieczkê!

Foto: Karol Minuth, Monika Wylêg³y (opracowanie)

Szko³a Letnia Politechnika Gdañska