Biwak w Sobieszewie

W dniach 8 - 10 czerwca 2011 roku uczniowie klas IV- VI naszej szko³y mieli mo¿liwoœæ wziêcia udzia³u w biwaku w Sobieszewie.

Wczeœnie rano w œrodê zebraliœmy siê na dworcu PKP w Starogardzie Gdañskim, gdzie dostaliœmy identyfikatory i opiekunowie pokrótce przypomnieli nam zasady bezpieczeñstwa obowi¹zuj¹ce w poci¹gu i podczas ca³ej wycieczki. Potem udaliœmy siê na peron, a gdy nadjecha³ poci¹g, wszyscy do niego wsiedliœmy. Przejazd odby³ siê bez ¿adnych przeszkód i wkrótce znaleŸliœmy siê na dworcu w Gdañsku. Wybraliœmy siê do galerii handlowej, w której znajdowa³o siê kino 5D. Obejrzeliœmy dwa filmy: „Draculê” i „Kostkê lodu”. Ka¿dy by³ zadowolony. Nie, to ma³o powiedziane: ka¿dy by³ wniebowziêty! Krzes³a porusza³y siê na wszystkie mo¿liwe strony, co chwilê pryska³a woda i wia³ wiatr.

Po kinie 5D poszliœmy na seans do kina Krewetka. Mogliœmy sobie wybraæ film, który nas interesowa³. M³odsi wybrali bajkê, a starsi film przygodowy. Potem udaliœmy siê do KFC na ma³y obiad, po czym zawêdrowaliœmy do Centrum Hewelianum. Na obszarze dawnych fortyfikacji zwiedziliœmy interaktywn¹ wystawê „Wehiku³ czasu - cz³owiek i pocisk”, która prezentowana jest w zabytkowych, odrestaurowanych obiektach pofortecznych, po³o¿onych na szczycie umocnieñ nad majdanem i koszarami oraz w zespole dawnego laboratorium amunicyjnego. W schronach oraz remizach artyleryjskich zosta³y przedstawione nie tylko wybrane epizody z dziejów fortu, lecz równie¿ zagadnienia zwi¹zane ze sztuk¹ wojenn¹, np. historia czarnego prochu czy te¿ pracownia fortyfikatora.

Pojechaliœmy autobusem do Sobieszewa, gdzie dziêki uprzejmoœci Pañstwa Adreskowskich, czeka³y ju¿ nasze baga¿e. Rozpakowaliœmy siê, zjedliœmy kanapki i wyruszyliœmy przywitaæ siê z morzem. Niestety, zachmurzone niebo nie pozwoli³o nam obejrzeæ zachodu s³oñca.

Drugiego dnia po œniadaniu pojechaliœmy do Gdañska, a stamt¹d poci¹giem SKM do Gdyni Or³owa. Poszliœmy na molo, a potem spacerkiem pod malowniczymi klifami dotarliœmy do Red³owa.

W restauracji zjedliœmy smaczny obiad, po czym udaliœmy siê do Centrum Nauki „Eksperyment”. Zajêcia w Centrum okaza³y siê nadzwyczaj interesuj¹ce. Mieliœmy okazjê zobaczyæ lewituj¹c¹ pi³kê, zagraæ na plastikowych rurach  oraz na graj¹cych kafelkach „Wlaz³ kotek na p³otek”. Doskonale sie bawiliœmy spalaj¹c kalorie na wózkach inwalidzkich, ucz¹c siê budowy cz³owieka, obserwuj¹c ró¿norodne zjawiska przyrody, samodzielnie przeprowadzaj¹c ciekawe eksperymenty. Pobyt w Centrum by³ nie tylko œwietn¹ zabaw¹, ale tak¿e spor¹ dawk¹ wiedzy.

Wróciliœmy do Sobieszewa, a poniewa¿ deszczowa pogoda nie sprzyja³a ju¿ dalszym zajêciom na dworze, graliœmy w ró¿ne gry w domkach. Ch³opcy postanowili ogl¹daæ transmitowany mecz pi³ki no¿nej Polska – Francja. Emocje udziela³y siê wszystkim, a gdy Polacy strzelili samobójczego gola, dziki okrzyk zawiedzenia rozleg³ siê po ca³ym oœrodku.

Ostatniego dnia od rana pakowaliœmy siê i porz¹dkowaliœmy nasze domki oraz teren wokó³ nich. Pan Adreskowski znów nam pomóg³ i odebra³ ciê¿kie torby, a my z ma³ymi ju¿ plecaczkami pojechaliœmy do Gdañska. Tam udaliœmy siê na zakupy do centrum handlowego. Nasi opiekunowie zadbali o to, byœmy nie byli g³odni: dostaliœmy owoce, bu³ki, dro¿d¿ówki, wodê mineraln¹ i kilka s³odkoœci. Byliœmy bardzo zadowoleni. Wsiedliœmy do poci¹gu i pojechaliœmy do Starogardu Gdañskiego, gdzie czekali na nas stêsknieni rodzice.

Oby takich sympatycznych wycieczek by³o jak najwiêcej!

Katarzyna Lewicka, uczestniczka biwaku